آموزش عربی برای گردشگری معهد الضاد لتعليم العربية للناطقين بغيرها في ايران A.L.I-Arabic Language Institute in Iran آموزش آکادمیک ، علمی و روشمند زبان بهره مند از اساتيد خبره و كار آزموده  برگزارى دوره ها در کوتاه ترین زمان با نتایج درخشان انضباط آموزشى و ادارى و كيفيت بالاى آموزشی برگزار كننده دوره هاى متنوع، منظم و مستمر  بهره مند از متد، شيوه نامه و كتب انحصاری لغه الضاد ، قواعدالضاد و معجم الضاد

لهجه عراقی، شامی، خلیجی يا مکالمه عربی فصیح؟!

درختی به نام زبان عربی

زبان عربی مانند درختی است که ریشه و ساقه اش فصیح و شاخه هايش لهجه ها هستند. اساس و بنیان تمام لهجه ها، زبان عربی فصیح است. زبان فصیح در تمام کشورهای عربی مشترک است امروزه در اين كشورها بودجه هايى كلان جهت ترويج عربی فصيح با شعار همگرايي جهان عرب و وحدت ميان مسلمانان اختصاص مى يابد و فراخوانى به لهجه از سياست هاى استعمارى در چند قرن اخير به منظور تفرقه افكنى ميان عرب ها و واگرايي مسلمانان و تضعيف قرآن و امت اسلامى به شمار مى رود.

آشنایی با زبان عربی فصیح

زبان فصيح، زبان خواندن، نوشتن و سخن گفتن و زبان تحصيل در مدرسه و دانشگاه و زبان شعر، رمان، كتاب، روزنامه، مجله، رادیو، تلویزیون و فيلم و كارتون و… است.

عربی فصیح ، زبان مکاتبات و تعاملات سياسي،اقتصادى، بازرگانى، فرهنگى، علمى، هنرى و … ميان كشورها، شرکت‌ها، مؤسسات، ادارات و سازمان ها در دایره اى بس گسترده است.

اگر در حال کار يا تردد در مسير هستيد، مي توانيد فایل صوتی این متن را در پایان مقاله گوش کنید.

مهم تر از همه اين که زبان عربی فصیح زبان قرآن و احادیث است و به لحاظ قواعد و ساختمان زبانى هیچ فرقی با زبان قرآن و ميراث مكتوب تمدن اسلامى ندارد و اکثر كلمات و ساخت ها همچنان كاربرد دارند. همچنين عربی فصيح، زبان مشترك ميراث تاريخى فرهنگى ايرانيان، مسلمانان و عربی زبانان در زمینه هاى دينى، مذهبي، علمى، تاريخى، هنرى، فلسفى و … است.

 

لهجه ها شامل سه حوزه زبانی عمده می شود که عبارت است از: شمال آفریقا از مراكش تا مصر و شامات شامل فلسطین، لبنان، سوریه و اردن و كشورهاي حوزه خلیج فارس.

 

اين سه گویش زبانى كلان شامل بيش از ٣٠ سر شاخه و شاخه مى شود که نه تنها گويش ها در این حوزه های زبانی، اختلافات عديده و عمیقی با يكديگر دارند بلكه در هر گويش اختلافاتى ملموس در نحوه تلفظ حروف و كلمات دیده می شود، به طوری که در حوزه شمال آفریقا بین لهجه مراکش و مصر تفاوتى بس عميق است يا تنها در عراق ٤ گويش زبانى وجود دارد و در گويش شامى تفاوت هایی واضح در سخن گفتن گويشوران هر كشور ديده مى شود.

از لهجه زبان عربی بیشتر بدانیم

لهجه، زبان گفت و گو هاى روزمره و به اصطلاح، زبان کوچه و بازار است و منحصر به گفتگوهای عامیانه بین مردم و محدود به محيط جغرافيايي گويشوران آن لهجه، چرا كه لهجه‌ها از کشوری به کشور دیگر و گاهى از شهرى به شهر دیگر متفاوت است در حالى كه به راحتی می توانید با زبان فصیح در هر کشور عربی ارتباط برقرار كنيم.

در صورتى كه به لهجه اكتفا كنيم حداكثر به توانمندى زبانى کودکى عربی زبان قبل از دبستان مى رسيم که می تواند حرف بزند و گوش کند و بفهمد ولی قادر به خواندن و نوشتن نیست.

در تمام کشورهای عربی زبان با توجه به اینکه زبان مكتوب روزنامه،كتاب، مجله يا مسموع رادیو و تلویزیون ، عربی فصیح است و اكثريت جمعيت عربی زبان در مدارس زبان فصیح را آموخته اند اگر شما زبان فصیح را با تلفظ درست عربی صحبت کنید مخاطب، متوجه منظور شما مى شود و در حالى كه شما را انسانى تحصیل کرده به شمار مى آورد با لهجه يا فصيح يا تركيبى از اين دو پاسخ شما را مى دهد. اگر فصيح را بياموزيد يادگيرى لهجه در محيط آن لهجه يا در كلاس مسأله سه تا شش ماه است.

از اين رو است كه در “معهدالضّاد” به فردى كه فقط قصد يادگيرى لهجه را دارد توصيه مؤكد مى شود كه حداقل مرحله مقدماتى عربی فصيح را بگذراند تا بى آنكه درگير قواعد شود آمادگى پايه براى دريافت و يادگيرى آسان تر لهجه در زمانى كوتاه را بيابد.

🔴 با نگاهى نو، با عربی جهانى شو!

نویسنده : مهدی اصغری | بهمن ماه ۱۳۹۹