آموزش عربی برای گردشگری معهد الضاد لتعليم العربية للناطقين بغيرها في ايران A.L.I-Arabic Language Institute in Iran آموزش آکادمیک ، علمی و روشمند زبان بهره مند از اساتيد خبره و كار آزموده  برگزارى دوره ها در کوتاه ترین زمان با نتایج درخشان انضباط آموزشى و ادارى و كيفيت بالاى آموزشی برگزار كننده دوره هاى متنوع، منظم و مستمر  بهره مند از متد، شيوه نامه و كتب انحصاری لغه الضاد ، قواعدالضاد و معجم الضاد

درباره ما

صفحه نخست » درباره ما

 

– اهمیت زبان عربی

ساليانى است كه نقش و اهمیت يادگيرى زبان عربی در زندگى ما ايرانيان هر روز بيشتر احساس می شود چرا كه اين زبان در صحنه هاى گوناگون همچون تجارت، سياحت، عبادت و سياست نقش ايفا مى كند و رد پای آن در منابع علمى، تاريخى، هنرى، فلسفى، پزشكى، دروس مدرسه و دانشگاه و پيوندش با زبان فارسي و بخشى از ميراث گذشتگان ما كاملا مشهود و ملموس است. حضور پر رنگ زبان عربی به عنوان زبان رسمى ٢٢ كشور عربي زبان و زبان مشترك نزديك به ٢ميليارد مسلمان و يكى از شش زبان رسمى سازمان ملل و زبان كاربردى هزاراران شبكه ى اجتماعى و ماهواره اى از واقعيت هاى دنياى امروز است.

می توانید این صفحه را مطالعه کنید :

– آشنايي با معهدالضاد

در دهه ی هفتاد خورشیدی برای نخستین بار در ايران، مركزى بنيان نهاده مى شود به نام “مَعْهَدُالضَّاد” که فقط به آموزش زبان عربی در شاخه های مختلف آن، در قالبی مدرن و كاربردى و با متدی نوین می پردازد و تا به امروز هزاران زبان آموز، اين زبان را به صورت آكادميك، علمى و روشمند در كوتاه ترين بازه زماني ممكن، در دوره های آموزشی پايدار و در چارچوب مهارت هاى كاربردى ماندگار در این مرکز آموخته و می آموزند.
“معهدالضاد” از سال ١٣٧٧ نخستين و تنها كانون اختصاصى-تخصصى و جامع نشر و آموزش زبان عربی كاربردى با كتب تألیفی و متد ابتکاری و انحصارى در كشور است. زبان عربی در اين مركز در سه شاخه مکالمه (فصیح و لهجه های عراقي، خلیجی، لبناني و…)، قواعد (صرف و نحو)، و ترجمه (فارسی به عربی و بالعکس) از سطوح مقدماتی (عمومی) تا پیشرفته (تخصصی) و کنکور از دبیرستان تا دکتری آموزش داده مى شود.

[“معهد” به معنای کانونِ آموزش و “ضاد” نام دیگر زبان عربی است.]

 

انواع دوره ها در ” معهدالضاد “

دوره هاى آنلاين و حضورى اين مركز در مکالمه فصيح طي ۲۱ ترم، لهجه ها هر كدام در ٨ ترم و قواعد و ترجمه هر يك در ۱۶ ترم برگزار مى شود.
دوره های مركز، عادی (یک ترم: ۴۵روز/ یک روز در هفته)، نیمه فشرده (یک ترم: ۲۱روز/ دو روز در هفته) و فشرده (یک ترم: ۱۵روز/ سه روز در هفته) به طور فعال، مستمر و پايدار برگزار می شود.
بازه زمانی هر جلسه ۱/۵ ساعت و هر ترم ۱۲ جلسه، ۱۸ساعت می باشد.

 

– منابع آموزشی در معهدالضّاد

مجموعه ی کامل مکالمه عربی فصیح از مقدماتی تا پیشرفته در ۵ جلد به نام” لُغة الضّاد” و مجموعه کامل قواعد شامل صرف و نحو در ۲ جلد تحت عنوان “قواعد الضّاد” با چند ده هزار ساعت سابقه آموزش، انحصارا در این مرکز آموزش داده می شود.
در ترجمه و لهجه ها به فراخور حال، کتب مناسب و معتبر در چارچوب متد و شیوه نامه ی “ضاد” آموزش داده می شود.

 

– اساتید معهدالضاد

اساتید “معهدالضاد” دانش آموخته ی مقطع کارشناسی ارشد و دکتری رشته ی زبان و ادبیات عربی در معتبرترین دانشگاه های کشور و برخی اصلا عربی زبان هستند. اساتید پویا، پیشرو و خلاق در اين مرکز، طی چند مرحله آزمون کتبی و شفاهی زبان عربی گزینش می شوند و قبل و همزمان با تدریس در کلاس ها، در دوره های آموزش روش تدریس، مبانی و فنون روش و روان شناسی تدریس زبان و نحوه ی تعامل با یادگیرنده را می آموزند، تمرین می کنند و در کلاس عملاً به کار می گیرند.

 

– متد و رویکرد آموزشی در معهدالضاد

متد و رویکرد آموزشی در “معهدالضاد” مبتنی بر دیدگاه ها، اصول و فنون آموزش زبان در كتاب “زبان را ببلعید، مزمزه نکنید!”است. در این رویکرد با تاکید بر مثلث زبان، روان و متد، توجه زبان آموز از نخستین روز، به اهمیت و نقش سه ضلعی آموزش زبان و ضرورت توجه مستمر به آن جلب شده و به تدریج خود باوری در او بارور شده و شوق یادگیری در وی برانگیخته و تقویت می شود. همزمان در مسیر دستیابی به توانایی کاربرد زبان در چارچوب مهارت های زبانی، رفتاری و ارتباطی در کوتاه ترین زمان ممکن و با آسان ترین شیوه، برآمده از ساز و کار عملکرد مغز و روان انسان به ویژه در کودکی، همراهی شده و راه و روش یادگیری به او آموزش داده می شود. نحوه ی اجرای روش تدریس در کلاس ها توسط مؤلف و مبتکر کتب و متد” ضاد”، ارزشیابی و آسیب شناسی شده و در فرآیند همکاری با مدرس زبان و با نظارت بر روند پیشرفت زبان آموزان، چالش ها بررسی و اشكالات زبانى، موانع روانى و ايرادات شیوه ی یادگیری زبان، آسيب شناسى شده، به مرور برطرف می شود.

متد آموزش در “معهدالضاد” شامل دیدگاه ها، مبانى و رویکردها و فنون، حق معنوی آقای “مهدی اصغری” است و انحصاراً به این مرکز اختصاص دارد و مدرسان و زبان آموزان، در بدو ورود شرعاً و قانوناً متعهد می شوند از کاربرد جزئی یا کلی این متد در هر قالب و شکلی، خارج از این مرکز خودداری کنند.

 

– گواهی نامه پایان دوره در معهدالضاد

در پایان دوره های مکالمه، قواعد و ترجمه و با قبولى در آزمون جامع مركز، به زبان آموز گواهی نامه پایان دوره “معهدالضاد” داده می شود.این گواهی نامه، مهر تأییدی است بر مهارت های زبانی مسلم دانش آموخته ی مرکز تا شرکت ها، نهادها، سازمان ها و ادارات از توانمندی های بالفعل وی بهره مند شوند.

 

– تاریخچه ی معهدالضاد

سنگ بنای “معهدالضاد” در سال ۱۳۷۷ با برگزاری کلاس هاى مكالمه، قواعد و ترجمه برای گروهی از دانشجویان استاد “مهدی اصغری” نهاده شد و طي ساليان بعد در پاسخ به نیاز شمار بيشترى از علاقه مندان به يادگيرى زبان عربی كاربردى، در چارچوب متد نوآورانه و کتب تأليفى و نظارت استاد، با تدریس دیگر اساتید گسترش یافت و به فضل الهی فرايند آموزش تا به امروز كه آغاز سال ١٤٠٠ است استوارتر از گذشته و با تجربه، توان و انگيزه اى روز افزون ادامه دارد.

 

– پشتوانه علمى و تجربى آموزش زبان در “معهدالضاد”

در “معهدالضاد” کتب تألیفی “مهدی اصغری” در چارچوب متد و شيوه نامه ى ابداعی ایشان آموزش داده می شود. آموزش در این مرکز با تکیه بر حدود ۳۰ سال تجربه ی تدریس، تألیف، پژوهش، تربیت مدرس، نظارت، ارزشیابی و مدیریت آموزشی در دانشگاه ها، حوزه ها و آموزشگاه های زبان، در شاخه های مکالمه، قواعد و ترجمه ی زبان عربی فصیح و زبان، روان و روش شناسی آموزش زبان های خارجی صورت می پذیرد.
دیدگاه های زبان شناختی و نقطه نظرات روش و روان شناختی مؤسس و مدیر آموزشی “معهدالضاد” در کتاب “زبان را ببلعید مزمزه نکنید – ١٣٨٨ ” به تفصیل آمده است.

برخی مراکز آموزشی که ایشان تاکنون با آن همکاری داشته است عبارتند از:

 • حوزه علمیه امام حسین(ع) و برخی حوزه های علمیّه دیگر(١٣٧١)
 • سپاه پاسداران انقلاب اسلامی(١٣٧٢)
 • کانون زبان ایران(١٣٧٥)
 • معهدالضاد(١٣٧٧)
 • دانشگاه تربیت معلم(١٣٧٨)
 • مجلات قبسات، بصائر و سازمان ملل متحد: ترجمه فارسی به عربی(١٣٨٢)
 • دانشگاه علوم اسلامی شهید مطهری(١٣٨٣)
 • وزارت امور خارجه(١٣٨٧)
 • دانشگاه علوم حدیث(١٣٩١)
 • دانشگاه مذاهب اسلامی(١٣٩٣)

تألیفات ایشان که تا به امروز به چاپ رسیده است به ترتيب نشر، عبارتند از:

 • قواعد الضّاد: بسته ی آموزش قواعد کاربردی صرف و نحو عربی در۲ جلد(١٣٧٩)
 • زبان را ببلعید، مزمزه نکنید!: کتاب آموزش راه و روش یادگیری زبان های خارجی با رویکردی روان و روش شناختی(١٣٨٨)
 • پاسخ تشریحی به سؤالات بخش عربی کتاب آزمون دکتری رشته فقه و مبانی حقوق(١٣٨٩)
 • لغة الضّاد: مجموعه‌ کتاب های آموزش مکالمه‌ی عربی فصیح از مقدّماتی تا پیشرفته در ۵ جلد(١٣٩٠)
 • مُعجَم الضّاد: لغت نامه موضوعی کاربردی، فارسی به عربي(١٣٩٦)

 

پیشنهاد به شما :