درباره ما

مَعهَدُالضّاد (کانون آموزش زبان عربی)

“معهدالضاد” اولين و تنها كانون اختصاصى، تخصصى و جامع نشر و آموزش زبان عربى كاربردى با كتب تألیفی و متد ابتکاری و انحصارى در كشور است. زبان عربي در اين مركز در سه شاخه قواعد (صرف و نحو)، مکالمه (فصیح و گويش های عراقي، سورى، لبناني و…) و ترجمه (فارسی به عربی و بالعکس) از سطوح مقدماتی (عمومی) تا پیشرفته (تخصصی) و از دبیرستان تا دکتری آموزش داده مى شود.

معهد به معنای کانونِ آموزش و ضاد نام دیگر زبان عربی است.

انواع دوره ها درمعهدالضّاد

 دوره مکالمه فصيح در ۲۱ ترم، گويش ها هر كدام در ٨ ترم و قواعد و ترجمه هر كدام در ۱۶ ترم برگزار مى شود.

  دوره های مركز، عادی (یک ترم: ۴۵روز/ یک روز در هفته)، نیمه فشرده (یک ترم: ۲۱روز/ دو روز در هفته) و فشرده (یک ترم: ۱۵روز/ سه روز در هفته) به طور فعال و مستمر برگزار می شود.

  بازه زمانی هر جلسه 5/1 ساعت و هر ترم ۱۲ جلسه، ۱۸ساعت می باشد.

بسته هاى آموزشى در معهدالضّاد

مجموعه ی کامل مکالمه عربی فصیح از مقدماتی تا پیشرفته در ۵ جلد به نام” لُغة الضّاد” و مجموعه کامل قواعد شامل صرف و نحو در ۲ جلد تحت عنوان “قواعد الضّاد” انحصارا در این مرکز آموزش داده می شود. در ترجمه و گویش ها به فراخور حال، کتب مناسب و معتبر در چارچوب متد و شیوه نامه ی “ضاد”  آموزش داده می شود

مدرسانمعهدالضاد

مدرسان “معهدالضاد” غالبا دانش آموخته ی مقطع کارشناسی ارشد رشته ی زبان و ادبیات عربی و برخی اصلا عربی زبان هستند. مدرسان جوان، پویا، پیشرو و خلاق در اين مرکز، طی چند مرحله آزمون کتبی و شفاهی زبان عربي گزینش می شوند و قبل و همزمان با تدریس در کلاس ها، در دوره های آموزش روش تدریس، مبانی و فنون روش و روان شناسی تدریس زبان و نحوه ی تعامل با یادگیرنده را می آموزند، تمرین می کنند و در کلاس عملاً به کار می گیرند.

متد و رویکرد آموزشی درمعهدالضاد

 متد و رویکرد آموزشی در “معهدالضاد” مبتنی بر دیدگاه ها، اصول و فنون آموزش زبان در كتاب “زبان را ببلعيد، مزمزه نکنید!” است در این رویکرد با تاکید بر زبان، روان و متد، توجه زبان آموز از نخستین روز، به اهمیت و نقش سه ضلعی آموزش زبان و ضرورت توجه مستمر به آن جلب شده و به تدریج خود باوری در او بارور شده و شوق یادگیری در وی برانگیخته و تقویت می شود. همزمان در مسیر دستیابی به توانایی کاربرد زبان در چارچوب مهارت های زبانی، رفتاری و ارتباطی در کوتاه ترین زمان ممکن و با آسان ترین شیوه، برآمده از ساز و کار عملکرد مغز و روان انسان به ویژه در کودکی، همراهی شده و راه و روش یادگیری به او آموزش داده می شود. نحوه ی اجرای روش تدریس در کلاس ها توسط مؤلف و مبتکر کتب و متد” ضاد”، ارزشیابی و آسیب شناسی شده و در فرآیند همکاری با مدرس زبان و با نظارت بر روند پیشرفت زبان آموزان، چالش ها بررسی و اشكالات زبانى، موانع روانى و ايرادات شیوه ی یادگیری زبان، آسيب شناسى شده، به مرور برطرف می شود.

متد آموزش در “معهدالضاد” شامل دیدگاه ها، مبانى و رویکردها و فنون، حق معنوی آقای مهدی اصغری است و انحصاراً به این مرکز اختصاص دارد و مدرسان و زبان آموزان، شرعاً و قانوناً متعهد می شوند از کاربرد جزئی یا کلی این متد در هر قالب و شکلی، خارج از این مرکز خودداری کنند.

گواهی نامه پایان دوره درمعهدالضاد

در پایان دوره های مکالمه، قواعد و ترجمه و با قبولى در آزمون جامع مركز، به زبان آموز گواهی نامه پایان دوره “معهدالضاد” داده می شود. این گواهی نامه، تأییدی است بر مهارت های زبانی مسلم دانش آموخته ی مرکز تا شرکت ها، نهادها، سازمان ها و ادارات از  توانمندی های بالفعل وی بهره مند شوند.

تاریخچه یمعهدالضاد

سنگ بنای “معهدالضاد” در سال ۱۳۷۷ با برگزاری کلاس هایی انگشت شمار برای گروهی از دانشجویان استاد مهدی اصغری  نهاده شد و از سال ۱۳۹۲ در پاسخ به نیاز شمار بيشترى از علاقه مندان به يادگيرى زبان عربى، در چارچوب متد ابداعی و کتب تأليفى و نظارت استاد، با تدریس دانشجویان ايشان گسترش یافت و به فضل الهی تا به امروز ادامه دارد.

آشنایی با مؤسس و مدیر آموزشی معهدالضاد

در”معهدالضاد” کتب تألیفی “مهدی اصغری” در چارچوب متد و نظارت ایشان آموزش داده می شود. آموزش در این مرکز تکیه بر نزدیک به 30 سال تجربه ی تدریس، تألیف، پژوهش، تربیت مدرس، نظارت، ارزشیابی و مدیریت آموزشی در دانشگاه ها، حوزه ها و آموزشگاه های زبان، در شاخه های مکالمه، قواعد و ترجمه ی زبان عربی فصیح و زبان، روان و روش شناسی آموزش زبان های خارجی دارد. دیدگاه های زبان شناختی و نقطه نظرات روش و روان شناختی مؤسس و مدیر آموزشی “معهدالضاد” در کتاب “زبان را ببلعید مزمزه نکنید – 1388 ” به تفصیل آمده است. برخی مراکز آموزشی که ایشان تاکنون با آن همکاری داشته است عبارتند از:

  • حوزه علمیه امام حسین(ع) و برخی حوزه های علمیّه دیگر(1371)
  • سپاه پاسداران انقلاب اسلامی(1372)
  • کانون زبان ایران(1375)
  • معهدالضاد(1377)
  • دانشگاه تربیت معلم(1378)
  • مجلات قبسات، بصائر و سازمان ملل متحد: ترجمه فارسی به عربی(1382)
  • دانشگاه علوم اسلامی شهید مطهری(1383)
  • وزارت امور خارجه(1387)
  • دانشگاه علوم حدیث(1391)
  • دانشگاه مذاهب اسلامی(1393)

تألیفات ایشان که تا به امروز به چاپ رسیده است به ترتيب نشر، عبارتند از:

– قواعد الضّاد: بسته ی آموزش قواعد کاربردی صرف و نحو عربی در۲ جلد(١٣٧٩)

– زبان را ببلعید، مزمزه نکنید!: کتاب آموزش راه و روش یادگیری زبان های خارجی با رویکردی روان و روش شناختی(١٣٨٨)

– پاسخ تشریحی به سؤالات بخش عربی کتاب آزمون دکتری رشته فقه و مبانی حقوق(١٣٨٩)

– لغة الضّاد: مجموعه‌ کتاب های آموزش مکالمه‌ی عربی فصیح از مقدّماتی تا پیشرفته در ۵ جلد(١٣٩٠)

– مُعجَم الضّاد: لغت نامه موضوعی کاربردی، فارسی به عربي(١٣٩٦)

کلیه حقوق برای آموزشگاه معهدالضاد محفوظ می باشد.