نخستین آموزشگاهِ اختصاصىِ زبان عربی در ایران معهد الضاد لتعليم العربية للناطقين بغيرها في ايران A.L.I-Arabic Language Institute in Iran آموزش آکادمیک ، علمی و روشمند زبان با پشتوانه ٣٠ سال فعاليتِ آموزشی و آموزشگاهی بهره مند از اساتيد خبره و كار آزموده  تجربه آموزش چندین هزار زبان آموز از دهه هفتاد برگزارى دوره ها در کوتاه ترین زمان با نتایج درخشان انضباط آموزشى و ادارى و كيفيت بالاى آموزشی برگزار كننده دوره هاى متنوع، منظم و مستمر  بهره مند از متد، شيوه نامه و كتب انحصاری لغه الضاد ، قواعدالضاد و معجم الضاد

دوره آموزش مکالمه عربی فصیح

دوره آموزش مكالمه عربی فصيح در معهدالضاد

 ⁃ مختصرى درباره ى اين شاخه آموزشى

بى ترديد مکالمه عربی فصیح در ميان شاخه هاى كاربردى اين زبان، مهم ترين و كاربردى ترين شاخه ى آموزشى است كه دامنه كاربست آن از امروز تا ژرفاى تاريخ و از اينجا تا قلب و ذهن و زبان مردمان در دورترين نقاط جهان گسترده است. اين شاخه در كشور ما، اقشار مختلف جامعه از فرهيختگان و پژوهش گران و دانش آموختگان حوزه و دانشگاه تا فعالان عرصه هاى اقتصادى، فرهنگى، سياسى، نظامى، هنرى، رسانه، پزشكى، گردش گرى و … را به خود جلب و جذب كرده و از اين روست كه “معهدالضّاد” بيشترين توجه و اهتمام را به آن اختصاص داده است و به لطف خداوند از سال هاى دور، دوره ى آموزش مكالمه عربى فصيح در “معهدالضّاد” با استقبال شايان علاقه مندان و دوست داران زبان عربى پر شور و حرارت برگزار مى شود.
اين صفحه را براى آشنايى شما عزيزان با ويژگى ها و اهداف يادگيرى اين شاخه و اطلاعات دوره آموزشى آن تدارك ديده ايم.


چرا عربى و چرا معهدالضّاد… ؟!

اهميت مكالمه، قواعد و ترجمه زبان عربي زمانى براى ما روشن تر مى شود كه به موقعيت و واقعيت جغرافيايى، فرهنگى، اقتصادى و سياسي كشورمان در منطقه و پيوندهاى تاريخى، فرهنگى و تمدنى آن با همسايگان عربي زبان و مسلمان با زبان مشترك عربى، از نو و با تأملى بيشتر بنگريم و بينديشيم و از زمينه ها، فرصت ها و ظرفيت هاى متعدد و متنوع در اين كشورها، غافل نمانيم همان گونه كه غرب و شرق عالم از دير باز همواره متوجه و مترصد ظرفيت هاى سرشار اين منطقه بوده و از آن، بهره هاى فراوان برده است.

برای مطالعه ادامه مطلب، کلیک کنید


 • براى يادگيرى زبان عربي به بسته ى آموزشى پر بار، روش مند و سازگار با مخاطب ايرانى، متد يادگيرى نوين و دانش بنيان، شيوه نامه اى نو آورانه و هدف مند، اساتيدى خبره و كار آزموده و دوره هاى آموزشى منضبط، مستمر و مطمئن نيازمنديم كه با عنايت خداوند اين شاخصه ها، در “معهدالضّاد” به پشتوانه ٣٠ سال تجربه فعاليت آموزشى و آموزشگاهى در حوزه آموزش زبان عربى فراهم است.

– آشنایی با مرحله مقدماتی :

مرحله مقدماتی مكالمه عربي فصيح (التمهیدیة) در” معهدالضّاد ” شامل دو مقطع ۴ ترمی در مجموع ٨ ترم به مدت ١٤٤ ساعت برگزار مى شود. منبع آموزش در مقطع اول اين مرحله، کتاب قرمز مجموعه ” لغة الضاد ” و در مقطع دوم، کتاب زرد ” لغة الضاد ” همراه فايل صوتى است.
براى شروع مکالمه عربی فصیح از پایه، مقطع اول اين مرحله تنها گزینه برای شماست.

 

– آشنایی با مرحله میانی :

مرحله ميانى مكالمه عربی فصيح (المتوسطة) در ” معهدالضّاد ” مشتمل بر دو مقطع ۴ ترمی در مجموع ٨ ترم به مدت ١٤٤ ساعت برگزار مى شود. منبع آموزش در مقطع اول اين مرحله، کتاب آبى مجموعه ” لغة الضاد ” و در مقطع دوم، کتاب سبز ” لغة الضاد ” همراه فايل صوتى است.

 

– آشنایی با مرحله پیشرفته :

مرحله پيشرفته مكالمه عربى فصيح (المتقدّمة/العالية) در ” معهدالضّاد ” شامل يك مقطع ٥ ترمی به مدت ٩٠ ساعت بوده و منبع آموزش در اين مقطع پايانى، كتاب بنفش مجموعه “لغة الضاد” همراه فايل صوتى است.

 


 •  توجه: در دو مرحله مقدماتی و میانی؛ كتاب ” معجم الضاد ” و فايل صوتى آن به همراه كتاب هاى اصلى جهت تقويت توليد و توسعه زبانى زبان آموز در بخش حوار مفتوح كلاس هاى مكالمه به كار گرفته مى شود.

– شرح دوره كامل آموزش مكالمه عربى فصيح در ” معهدالضّاد ” :

دوره كامل آموزش مكالمه عربى فصيح در كلاس هاى حضورى و مجازى “معهدالضّاد” جمعاً در ٢١ ترم شامل ٣ مرحله و ٥ مقطع، ظرف “٣٧٨ ساعت” به انجام مى رسد.

  • بازه زمانى كل دوره در كلاس هاى عادى : تقريبا ٣٢ ماه
  • بازه زمانى كل دوره در كلاس هاى نيمه فشرده: تقريبا ١٥ ماه

– اهداف و دستاوردهاى دوره

١- فهم شنيدارى: توانايى درك آسان گفتارها و سخنرانى هاى بلند و اخبار و فيلم ها و سريال ها
٢-فهم نوشتارى: توانايى درك آسان متون بلند ادبى، سياسى، اجتماعى، اقتصادى، فرهنگى، دينى و …
٣- توان توليد گفتار و بيان شفاهى: توانايى شركت جستن در يك مكالمه و بيان روان افكار و عقايد و احساسات خود به راحتى و بدون نياز به فكر كردن به الفاظ و قواعد
٤- توان توليد نوشتار: توانايى نوشتن ديدگاه ها و نظرات شخصى خود در قالب مقالاتى روشن و ارائه گزارشى كامل و واضح از موضوعات مورد علاقه يا نياز خودم
٥- توان ايجاد ارتباط مؤثر: توانايى برقرارى ارتباط دو سويه با سخن گويان اصلى زبان به صورت حضورى يا مجازى و بر آوردن نيازها و خواسته هايم در محيط زبان عربى


⁃ توجه:

كلاس ها بر مبناى متد و شيوه نامه ى آموزشى “ضاد” با رويكرد گفتارى-ارتباطى و برخوردارى از پشتيبانى و مشاوره آموزشى مستمر پيش مى رود و ٤ مهارت اصلى زبان يعنى خواندن، نوشتن، شنيدن و صحبت كردن را با تاكيد بر مهارت سخن گفتن و برقراى ارتباط مؤثر هدف قرار مى دهد. متد آموزش در قالب اصول و فنون مهارت آموزى در “معهدالضاد” به گونه ای است که از اولین جلسه شروع به حرف زدن و نوشتن به زبان عربی می کنید و در طول آموزش در “معهدالضاد” با رويكردى كاملا متمايز از گذشته ى آموزشى خود با تكنيك هاى متنوع و متعدد يادگيرى و تمرین هاى فراوان و شرکت در مکالمه هاى آزاد (حوار مفتوح) به تدريج از موضوعاتى مانند: احوالپرسی، آشنايى با ديگران، خانواده، سفر، تحصيل، كار ، سرگرمى، تفريح و …شروع مى كنيد و در پايان دوره به لطف تلاش هاى بى وقفه ى خود، زحمات مدرسان و روش مندى آموزش مى توانيد در يك كشور عربي زبان به راحتى در هر گفت و گويي وارد شويد يا در هر دانشگاهى بدون هيچ پيش نياز زبانى، به زبان عربي به تحصيل بپردازيد.


– توصيه مؤكد:

معمولا اين پرسش در ذهن زبان آموزان به ويژه در ميانه ى دوره مطرح مى شود كه تا چه مقطعى يادگيرى مكالمه عربي را ادامه دهم در پاسخ بايد گفت اولا به پايان رساندن مقطع پيشرفته به منزله ى گرفتن ديپلم زبان است ثانيا بر اساس تجربه و اصول علمى، اتمام مقطع پيشرفته يعنى تضمين و تثبيت ثمره ى وقت و تلاش و هزينه اى كه در اين مسير صرف مى كنيد لذا توصيه مؤكد مى شود حتما با به پايان رساندن مقطع پيشرفته و گذراندن ٢١ ترم، دوره كامل مكالمه فصيح را با بيشترين توان و تلاش به اتمام برسانيد.


–  اطلاعات جامع دوره های آموزشی + صفر تا صد

برای پاسخ به سوالات شما از قبیل : تعداد جلسات و ساعات يك ترم/حد مجاز غیبت/ انواع دوره ها از نظر زمان بندى/ آزمون ها و شيوه ى قبولى و ارتقاء به ترم بعد/ وقفه و نحوه ى تداوم آموزش/ آموزش رايگان/ گواهي نامه پايان دوره “معهدالضّاد”  ، اینجا کلیک کنید.

براى آگاهى از موارد فوق اينجا كليك كنيد.

 


– ظرفيت هاى كاربرد زبان عربى فصيح

-مكالمه عربى …؟! براى چى…🤔؟! براى …

 •  … حرف زدن، خوندن، نوشتن و گوش كردن به يكى از پر كاربردترين زبان هاى امروز دنيا و يكى از ٦ زبان رسمی سازمان ملل.
 • … ورود به دنياى هزاران روزنامه، مقاله، مجله، كتاب و شبکه اجتماعى و کانال عربی.
 • … خوندن و شنيدن و درك آیات قرآن و احادیث و ادعیه بدون نیاز به ترجمه
 • … برقرارى ارتباطات بازرگانی، سیاسی، علمى، هنرى، فرهنگى، مالی، نظامى، اجتماعى و … با طرفهای عربی زبان به زبان ‏خودشون
 • … اشتغال به فعاليت هايى مثل تدريس مكالمه زبان عربی، مترجمى، پژوهش گرى، راهنماى تور، مديريت كاروان، هتل دارى، آژانس مسافرتى، توريسم درمانى و …
 •  … اطلاع و استفاده از فرصت هاى اقتصادى و ظرفيت هاى بازار سرمايه دنياى عربى زبان.
 •  … صحبت كردن بى واسطه با اهالى، موقع سفر به عتبات عاليات.
 • … خوندن و شنيدن و فهميدن شعر، رمان، سروده ها و ترانه های عربی فصيح.
 •  … به دست آوردن یك زبان مشترک با نزديك به دو میلیارد جمعيت جهان.

– 💫‏ در “معهدالضّاد” با مجموعه كتاب هاى “لغة الضاد” از ابتداى مقدماتى تا پايان سطح پيشرفته ى مكالمه عربى فصيح رو تو ٣٧٨ ساعت طلايى طى مى كنى و به هر كدوم از اهداف و ظرفيت هايى كه گفتيم ميرسي!


با هدف، نياز و دوست داشتن شروع كن و با انگيزه، پر تلاش و بى وقفه، تا آخرين ترم دوره، همسفر ما باش! ‏


نحوه ثبت نام در دوره ها:

از طریق پورتال آموزشی معهدالضاد؛ یک حساب كاربرى ایجاد كرده و بعد از ورود به پورتال آموزشی در دوره ها ثبت نام کنید یا محصولات آموزشی را سفارش دهید. برای ثبت نام کلیک کنید.

پورتال آموزشی چیست ؟


در پاسخ به سوالاتى که معمولا از ما می پرسید، مطالب زير پیشنهاد می شود:

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *